Zobraziť všetky aktuality

Národné kolo Európskej súťaže v štatistike v SR vyhrali gymnazisti z Považskej Bystrice a Krompách

Ilustračný obrázok

25.03.2024

Európska súťaž v štatistike 2023/2024 už pozná víťazné tímy slovenského kola. V bodovom hodnotení z dvoch súťažných etáp najlepšie obstál tím TURBO z Gymnázia Považská Bystrica a tím IBIDI z Gymnázia Krompachy.

Národné kolo Európskej súťaže ESC 2023/24 sa skončilo. V záverečnej etape národného kola odborná porota hodnotila celkovo 40 doručených prezentácií. Víťazné tímy s najlepšou znalosťou práce so štatistickými údajmi a úrovňou ich interpretácie vzišli z bodového hodnotenia v dvoch vyraďovacích etapách. V prvej z nich súťažiaci získali body v testoch zameraných na akademické znalosti štatistiky, v druhej odborná porota hodnotila ich praktickú aplikáciu pri interpretácii demografických štatistík.

Najviac bodov v kategórii starších žiakov získal tím TURBO z Gymnázia Považská Bystrica a v kategórii mladších žiakov tím IBIDI Gymnázia Krompachy. Na druhom mieste sa umiestnili tímy PERO4F z Gymnázia J.G.Tajovského v Banskej Bystrici (kat. starších žiakov) a SECONDTRY z Gymnázia I.Kraska v Rimavskej Sobote (kat. mladších žiakov). Tretiu priečku výsledkovej listiny obsadili SLNIEČKA z Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach (kat. starších žiakov) a tím MIMORIADNI zo Školy pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium v Bratislave.

Tímy umiestnené na prvých dvoch miestach v každej kategórii postupujú do európskeho finále súťaže. Zmerajú si v ňom sily s ďalšími rovesníkmi z 19 krajín Európy. Tvoriť budú dvojminútové video na tému „Predtým bolo všetko lepšie! Je to pravda alebo nie?“

Prvé tri najlepšie tímy v každej kategórii získavajú hodnotné ceny.

Bodové výsledky a umiestnenie tímov v oboch kategóriách sú zverejnené na webovej stránke súťaže v časti Výsledky.

Víťazom srdečne blahoželáme a držíme im palce pri úspešnom reprezentovaní Slovenska v Európe!