Zobraziť všetky aktuality

Atraktívna príležitosť overiť si kritické myslenie prilákala rekordný počet stredoškolákov

Ilustračný obrázok

09.01.2024

Druhý ročník Európskej súťaže v štatistike na Slovensku aktivizovala takmer 500 stredoškolských tímov z celého Slovenska. Stredoškoláci prejavili rekordný záujem o súťaž, v ktorej si počas prvej polovice roka 2024 preveria svoje schopnosti hľadať, analyzovať, interpretovať fakty a odlišovať ich od dezinformácií.

Až 478 súťažných tímov zo 129 gymnázií a stredných odborných škôl SR prejavilo záujem zmerať si sily v druhom ročníku Európskej súťaže v štatistike 2024. Záujem sa v porovnaní s predošlým prvým ročníkom výrazne zvýšil. Svoje schopnosti rozpoznávať fakty od hoaxov či dezinformácií, vyhľadávať informácie z dôveryhodných zdrojov chce viac ako 1200 stredoškolákov. Majú tiež možnosť zabojovať o zaujímavé ceny a o účasť v európskom finále.

„Medziročný nárast počtu tímov o viac ako 40% a škôl až o 50 % nás príjemne prekvapil. Je to dôkaz, že tento alternatívny, netradičný formát rozvíjania štatistickej dátovej gramotnosti je atraktívny aj pre slovenských stredoškolákov a pedagógov,“ uviedla Nikoleta Šlachtová, generálna riaditeľka sekcie diseminácie a komunikácie Štatistického úradu SR.

Súťaž realizuje Štatistický úrad SR v spolupráci s Eurostatom (štatistickým úradom Európskej únie) a pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Cieľom je podnietiť stredoškolákov k využívaniu kritického myslenia, a naučiť ich hľadať, analyzovať či správne interpretovať fakty a odlišovať ich od dezinformácií. Pedagógom súťaž umožní používať zaujímavé alternatívne formy výučby vrátane využitia reálnych údajov z oficiálnej národnej a európskej štatistiky.

Pestrejšie zloženie účastníkov

Do aktuálneho ročníka ESC 2024 sa tak registrovalo celkovo 76 gymnázií a 53 stredných odborných škôl. Najväčší záujem prejavili stredné školy z Prešovského - prihlásili 110 tímov a z Banskobystrického kraja 90 tímov. „Je vynikajúce, že svoje tímy na pomyselnú štartovaciu čiaru štatistického súperenia postavili školy zo všetkých ôsmich krajov SR, celkovo až z 54 miest a obcí Slovenska,“ doplnila Nikoleta Šlachtová.

Druhý ročník súťaže oveľa pestrejšie zloženie zúčastnených škôl nielen z hľadiska zamerania ale aj regionality. Súťažiť chcú nielen žiaci stredných škôl z ôsmich krajských miest ale aj zo 46 ďalších menších sídiel Slovenska.

Západné Slovensko zastupujú napríklad aj školáci z Piešťan, Myjavy, Skalice, Senice, Nového Mesta nad Váhom či Pruského. Zo stredného Slovenska sa prihlásili tímy tiež z Námestova, Turčianskych Teplíc, Čadce, Lučenca či Banskej Štiavnice. Z dvoch krajov východného Slovenska majú v súťaži svojich zástupcov aj Bardejov, Stará Ľubovňa, Humenné Krompachy, Veľké Kapušany, Sobrance.

Čo čaká súťažiacich

Súťaž prebieha on-line formou prostredníctvom internetovej stránky esc2024.statistics.sk. Zaregistrovaní súťažiaci v prvej etape národného kola riešia tri odborné testy zamerané na štatistické pojmy, a produkty Štatistického úradu a Eurstatu. V druhej etape postupujúce tímy pripravujú kreatívnu interpretáciu zadaných dátových podkladov vo forme prezentácie. V závere si štyri najúspešnejšie národné tímy zmerajú sily s európskymi rovesníkmi a pripravia inšpiratívne video na spoločnú tému.

Slovenskí stredoškoláci potvrdili svoju súťaživosť už pri prvej účasti v európskom finále. V tvrdej konkurencii 72 tímov európskych krajín sa až 3 tímy umiestnili v európskej TOP 5 najlepších v jednej či druhej kategórii. Vďaka kvalite a kreativite ich videoprezentácií na tému „Blahobyt“ sa tak Slovenská republika ako jediná spomedzi zúčastnených krajín zaradila do európskej špičky v stredoškolskej štatistike až trikrát.

Registrácia škôl do ESC 2024 (súbor na stiahnutie, ODS 5 kB)