Zobraziť všetky aktuality

Súťaž pomôže stredoškolákom od Bratislavy, cez Banskú Bystricu až po Košice rozpoznať hoaxy od faktov

Ilustračný obrázok

29.11.2023

Stredoškolské tímy z vyše 600 stredných odborných škôl a gymnázií majú aj tento školský rok možnosť potvrdiť, že Slovensko patrí k európskej stredoškolskej štatistickej špičke a posunúť tak svoje schopnosti pri odlišovaní hoaxov od skutočnosti. Súťažné tímy môžu ich tútori (pedagógovia) registrovať do 7. decembra 2023.

Európska súťaž v štatistike (European statistics competition – ESC) je jedinečnou iniciatívou Eurostatu (štatistickým úradom Európskej únie) a národných štatistických úradov EÚ. Prostredníctvom zadaní z praxe učí mladú generáciu vyhľadávať a používať overené fakty z oficiálnych dátových zdrojov. V rámci súťaže majú študenti tiež možnosť otestovať svoje interpretačné a prezentačné zručnosti, a v tvrdej európskej konkurencii aj zaujať medzinárodnú porotu atraktívnym videom a kreatívnym pojatím zadanej témy. Pedagógom súťaž ponúka zaujímavú alternatívnu formu výučby vrátane využitia reálnych údajov z oficiálnej národnej a európskej štatistiky.

Aktivitu realizuje Štatistický úrad SR v spolupráci s Eurostatom (štatistickým úradom Európskej únie), pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Súťažné tímy zložené z najviac troch študentov môžu registrovať ich tútori (pedagógovia) od 7. novembra 2023 do 7. decembra 2023.

Možnosť zabojovať o atraktívne finančné ceny v národnom kole a o miestenku do európskeho finále má aj v tomto roku viac ako 400 stredných odborných škôl a vyše 230 gymnázií naprieč regiónmi Slovenska. Očakáva sa, že podobne ako pri premiére Slovenska v súťaži v školskom roku 2022/23, bude konkurencia mimoriadne veľká. Do národného kola sa pred rokom registrovali desiatky tímov zo všetkých ôsmich krajov Slovenska, najväčší záujem mali školy z Košického, Banskobystrického a Bratislavského kraja. Približne 60 % zúčastnených tímov postavili na štart gymnáziá a 40 % stredné odborné školy. Viaceré školy pritom registrovali aj niekoľko tímov.

Audio: Ciele súťaže – vyjadrenie J. Morháčovej, hovorkyne Štatistického úradu SR

Slovenskí stredoškoláci so svojimi učiteľmi matematiky fyziky potvrdili súťaživosť a kreativitu už v slovenskej premiére štatistickej súťaže v minulom školskom roku. Hneď v prvej časti národného kola až 52 % súťažiacich tímov získalo v testoch viac ako polovicu zo 100 možných bodov. Kreatívne prezentácie 50 najlepších tímov viedli k veľmi tesným výsledkom aj v druhej etape národného kola. Slovenské stredoškolské tímy uspeli napokon aj v európskom finále, v tvrdej konkurencii 72 tímov európskych krajín. Až 3 tímy zo Slovenska sa umiestnili v európskej TOP 5 najlepších, jednej či druhej kategórie. Vďaka kvalite a kreativite videoprezentácie na tému „Blahobyt“ sa tak v štatistike krajín Slovenská republika ako jediná spomedzi zúčastnených zaradila do európskej špičky v stredoškolskej štatistike až trikrát.

Do 2. ročníka Európskej súťaže v štatistike 2024 sa môže zapojiť:

  • Bratislavský kraj - 95 gymnázií a stredných odborných škôl,
  • Trnavský kraj - 21 gymnázií a 41 stredných odborných škôl,
  • Trenčiansky kraj - 52 stredných škôl a gymnázií,
  • Nitriansky kraj - 22 gymnázií a 57 stredných odborných škôl,
  • Žilinský kraj - 30 gymnázií a 54 stredných odborných škôl,
  • Banskobystrický kraj - 84 stredných škôl, z toho 27 gymnázií,
  • Košický kraj - 93 škôl z toho 59 stredných odborných škôl,
  • Prešovský kraj - 38 gymnázií a 63 stredných odborných škôl.
Úspechy škôl krajov v ESC 2023 (súbor na stiahnutie, PDF 531 kB)